FlavtIstra 2016

Flute festival EuropeTimetable


DAY 1:
Friday 25th November 2016, Koper Music School

Flute festival Europe 5th CATEGORY: SOLOISTS

Hour 11.00 / Hall of Koper Music School

  • registration for participants - soloists from the 5th category (identification document)
  • registration for participant’s accompanying person

Hour 11.15 / Concert Hall of Koper Music School

  • rehearsal for participants - soloists from the 5th category

Hour 12.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • festival for the 5th category: performance of participants - soloists from the 5th category


Certificate award of participation and Jury’s opinion will be delivered at the Solemn Concert.


Flute festival Europe PRESENTATIONS, CONCERTS

Hour 16.00 – 16.45 / Concert Hall of Koper Music School

  • PRESENTATION for teachers and festival participants,
    Piccolo´s enchantment, Raphael Leone link

Hour 17.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • 5th category YOUNG FLUTISTS CONCERT link

Hour 18.00 – 18.45 / Concert Hall of Koper Music School

  • PRESENTATION for teachers and festival participants,
    About the column of air - “Passepartout” of flute playing, Karl-Heinz Schütz link

Hour 19.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • SOLEMN CONCERT link
    Matej Grahek - flute
    and Tatjana Jercog - piano


  • FlavtIstra 2016 festival certificate award delivery for participants:
    from the 5th category: soloists.


Exhibitors: Flutemotion, Trübcher Publishing.


DAY 2:
Saturday 26th November 2016, Koper Music School

Flute festival Europe 2nd CATEGORY: SOLOISTS

Hour 7.30 / Hall of Koper Music School

  • registration for participants - soloists from the 2nd category (identification document)
  • registration for participant's accompanying person and others: parents, accompanist, teacher, music school

Hour 7.45 / Concert Hall of Koper Music School

  • rehearsal for participants - soloists from the 2nd category

Hour 9.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • festival for the 2nd category: performance of participants - soloists from the 2nd category


Certificate award of participation and Jury's opinion will be delivered at the Solemn Concert.


Flute festival Europe 1st CATEGORY: SOLOISTS

Hour 10.30 / Hall of Koper Music School

  • registration for participants - soloists from the 1st category (identification document)
  • registration for participant's accompanying person and others: parents, accompanist, teacher, music school

Hour 10.45 / Concert Hall of Koper Music School

  • rehearsal for participants - soloists from the 1st category

Hour 12.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • festival for the 1st category: performance of participants - soloists from the 1st category


Certificate award of participation and Jury's opinion will be delivered at the Solemn Concert.


Flute festival EuropeWORKSHOPS, PRESENTATIONS, CONCERTS

Hour 16.00 – 16.45

  • WORKSHOP for festival participants, hall at Gallus street 11
    How is my body affected by playing a flute, Melita Gole Kordiš link
  • PRESENTATION for teachers, small hall of Koper Music School
    A flute`s world in a different way, Rok Erjavec link

Hour 17.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • CONCERT link
    Ana Domančić - solo flute
    Nature is singing with Koechlin, pain - joy - wish

Hour 18.00 – 18.45

  • WORKSHOP for festival participants, Classroom No. 5
    Handling the flute, Rok Erjavec link
  • PRESENTATION for teachers, hall at Gallus street 11
    Maintaining the correct posture during flute playing, Melita Gole Kordiš link

Hour 19.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • SOLEMN CONCERT link
    Karl-Heinz Schütz - flute
    and Nena Rion - piano
  • FlavtIstra 2016 festival certificate award delivery for participants:
    from the 1st category: soloists and
    from the 2nd category: soloists.

 

Exhibitors: Flutemotion, Trübcher Publishing, Flavtelje-Daminelli Pietro d.o.o., Lastra Compan d.o.o.,
Yamaha Musical Instruments, Symphony International d.o.o.


DAY 3:
Sunday 27th November 2016, Koper Music School

Flute festival Europe 3rd CATEGORY: SOLOISTS

Hour 7.30 / Hall of Koper Music School

  • registration for participants - soloists from the 3rd category (identification document)
  • registration for participant's accompanying person and others: parents, accompanist, teacher, music school

Hour 7.45 / Concert Hall of Koper Music School

  • rehearsal for participants - soloists from the 3rd category

Hour 9.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • festival for the 3rd category: performance of participants - soloists from the 3rd category


Certificate award of participation and Jury's opinion will be delivered at the Solemn Concert.


Flute festival Europe1st CATEGORY: CHAMBER GROUPS WITH FLUTE

Hour 11.30 / Hall of Koper Music School

  • registration for participants - chamber groups with flute from the 1st category (identification document)
  • registration for participant's accompanying person and others: parents, accompanist, teacher, music school

Hour 11.45 / Concert Hall of Koper Music School

  • rehearsal for participants - chamber groups with flute from the 1st category

Hour 12.30 / Concert Hall of Koper Music School

  • festival for the 1st category: performance of participants - chamber groups with flute from the 1st category


Certificate award of participation and Jury's opinion will be delivered at the Solemn Concert.


Flute festival EuropeWORKSHOPS, PRESENTATIONS, CONCERTS

Hour 16.00 – 16.45

  • WORKSHOP for festival participants, hall at Gallus street 11
    Who am I and what I may become, Rozana Bažec link
  • WORKSHOP for teachers, small hall of Koper Music School
    Passionate and playful practicing - mission impossible? Aleš Pogačnik link

Hour 17.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • Chamber groups CONCERT link
    TriO:
    Nikolina Kovač Juvan - flute,
    Robert Petrič - horn
    and Lovorka Nemeš Dular - piano


  • Flute Ensemble FlavtIstra:
    Alenka Zupan, Jelena Pešić, Tadeja Kozlovič, Erika Dujc, Nina Rupnik, Lea Sirk

Hour 18.00 – 18.45

  • WORKSHOP for festival participants, Classroom No. 5
    Modern techniques and beatbox, Matej Grahek link
  • PRESENTATION for teachers, small hall of Koper Music School
    Student–teacher relationship: through contact to success, Rozana Bažec link

Hour 19.00 / Concert Hall of Koper Music School

  • SOLEMN CONCERT link
    Raphael Leone - piccolo
    and Tatjana Jercog - piano,
  • FlavtIstra 2016 festival certificate award delivery for participants
    (soloists and chamber groups with flute):
    from the 1st category: chamber groups with flute
    and from the 3rd category: soloists.


Exhibitors: Flutemotion, Trübcher Publishing, Flavtelje-Daminelli Pietro d.o.o., Lastra Compan d.o.o.,
Yamaha Musical Instruments, Symphony International d.o.o.



alert To receive an attestation of participation to the 4th International Young Flutists Platform FlavtIstra 2016,
the participants must attend the workshops, presentations and concerts organized for them.

We reserve the right to modify the timetable and the contents of the meeting.